NÁVOD NA Vánoční ozdoby ze slaného těsta

Helena - 2018-05-23 10:29:37
Výtvarné techniky Tvoření s dětmi
Dekorace Vánoční dekorace
Výrobky ze slaného těsta. Jednoduchá vánoční dekorace ze slaného těsta. Výroba vánoční dekorace z dostupných materiálů. Vhodné pro vánoční tvoření s dětmi.

Pracovní postup na slané těsto

Použitý materiál

Slané těsto recept: 2 hrnky hladké mouky, 1 hrnek soli, 3/4 – 1 hrnek studené vody, formičky,

žloutek (na potření), bezbarvý lak (na konečnou úpravu)

Mouku smícháme se solí a postupně přidáváme vodu. Vypracujeme tvárné slané těsto. Pokud je slané těsto lepivé, přidáme mouku. Pokud je slané těsto drobivé přidáme trochu vody. Důležité je slané těsto opravdu dobře propracovat, aby bylo vláčné a tvárné.

Způsoby sušení a pečení

Sušení a pečení slaného těsta v troubě

Výrobky ze slaného těsta vložíme na plech a sušíme v troubě při 50 °C (5 i více hodin). Podle velikosti výrobků. Ke konci sušení slané těsto potřeme žloutkem, rozkvedlaným s trochou vody a pečeme při teplotě (150 °C i více) do zhnědnutí. Tato metoda je dosti finančně i časově nákladná. Výhodnější je výrobky sušit vzduchem.

Sušení slaného těsta vzduchem a následné pečení

Výrobky necháme několik dní schnout na radiátoru. Vysušené výrobky jsou bílé z obou stran, ze spodu se nelepí. Suché výrobky ze slaného těsta před pečením potřeme žloutkem, rozkvedlaným s trochou vody. Pečeme nejlépe v horkovzdušné troubě při 150 °C do zhnědnutí cca 20 minut. Kontrolujeme si barevný odstín. Pokud chceme tmavší hnědý odstín, teplotu před koncem pečení zvýšíme.

Dekorace ze slaného těsta mají vyšší životnost pokud hotové výrobky nalakujeme (z obou stran) bezbarvým lakem. Nenalakované dekorace ze slaného těsta chráníme před vlhkem.

Pokud tvoříme ozdoby ze slaného těsta s dětmi, budou asi raději vytvářet ozdoby barevné. Máme dvě možnosti.

Těsto můžeme probarvit buď celé – Barvení syrového těsta

Těsto smícháme s temperovou barvou a propracujeme tak, aby se barva propojila s těstem. Barvu přidáváme do těsta postupně, abychom docílili požadovaný odstín.

Malování hotového výrobku (před pečením) – určitě bude pro děti zajímavější

Zcela suchý výrobek nabarvíme temperovými barvami. V průběhu pečení nám barvy trochu vyblednou, ale opět se rozjasní po nalakování bezbarvým lakem.

Postup

Vypracujeme slané těsto vyválíme a vykrájíme jednotlivé ozdoby. Přebytečné slané těsto necháváme stále přikryté, aby nám nevysychalo.

Ze slaného těsta vykrajujeme nebo modelujeme různé výrobky, figurky, vánoční ozdoby a dekorace.

Vykrájené ozdoby ze slaného těsta přeneseme na pečící papír a tam je dozdobíme. Vymodelujeme si ze slaného těsta malé kuličky a válečky a ty přitlačujeme pomocí špejle nebo parátka k ozdobě. Vytváříme zajímavé vytlačované vzory.

Na dozdobení můžeme použít také dekorativní vánoční koření.

Očka pro zavěšení ozdob vymodelujeme přímo z těsta nebo je vytvoříme z drátku a do syrového slaného těsta je zapíchneme.

Hotové vánoční výrobky ze slaného těsta mají krásnou zlatohnědou barvu. Můžeme je dozdobit třeba tenkou mašličkou.

Vánoční dekorace:

HÁČKOVANÉ VÁNOČNÍ OZDOBY NÁVODY I..

NÁVOD NA Adventní věnec ze slaného těsta

Dekorace do okna

Komentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé.