Velikonoce a Velikonoční tradice

Helena - 2018-05-23 13:30:08
Recepty Velikonoční recepty
Dekorace Velikonoční dekorace
Inspirace Svátky, zvyky a tradice
Velikonoce jsou svátky jara. S Velikonocemi se pojí mnoho Velikonočních tradic a lidových obyčejů. Velikonoční zvyky a tradice se často krajově lišily. Velikonoční období trvalo po dobu šesti neděl.

Velikonoce, Velikonoční zvyky a tradice

Velikonoční dekorace – návody

Jaký termín vychází na Velikonoce 2018? Velký pátek připadá v roce 2018 na 30. března, Boží hod velikonoční 1. dubna, pomlázka na Velikonoční pondělí bude 2. dubna 2018.

S Velikonocemi se u nás pojí řada Velikonočních tradic a lidových obyčejů. Některé tradice se dodnes uchovaly, jiné jsou již dávno zapomenuté.

Velikonoce jsou svátky spojené s vítáním jara. Jejich počátky jsou vykládány různě. U nás mají Velikonoce pravděpodobně původ v pohanských tradicích, oslavách procitnutí přírody ze zimního spánku, oslavách jara a plodnosti. Plodnost a nový život nám tradičně symbolizují velikonoční vajíčka. Z židovského pojetí pochází další symbol Velikonoc, velikonoční beránek. K lidovým tradicím v minulosti patřilo také zdobení obydlí různými velikonočními dekoracemi, třeba obilím zasazeným v miskách a talířích. Bývalo zvykem nosit do kostela pučící vrbové a lískové proutky a jívové kočičky. Lidé si je potom doma vystavovali ozdobené a posvěcené za svatými obrázky.

Velikonoční osení, hezká dekorace

Velikonoční osení

Velikonoční dekorace, osení s jidáši a vajíčky -
návod

Velikonoce mají pohyblivý termín, který se každý rok mění. Jejich termín je určen prvním jarním úplňkem. Připadají vždy na první neděli po prvním jarním úplňku po rovnodennosti. Podle toho se konají v měsíci březnu nebo dubnu. Velikonoce jsou vyvrcholením postního období. Jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista.
Svátečním velikonočním dnům předchází šest postních týdnů. Každá ze šesti nedělí má své jméno podle dříve udržovaných rituálů příchodu jara – Pučálka, Pražná, Kýchavá, Družná, Smrtná a Květná neděle. Jednotlivé dny pašijového (svatého) týdne mají také svá pojmenování.
Modré nebo také žluté pondělí je začátek jarního úklidu, na Šedivé úterý se vymetaly pavučiny z koutů.
Na Škaredou středu se vymetaly saze z komína. Lidé by se ten den neměli mračit, aby jim to nezůstalo po zbytek roku.
Zelený čtvrtek je spojován s poslední Kristovou večeří. Traduje se, že tento den zvony odletěly do Říma, jejich zvuk na vesnicích nahradily řehtačky, jimiž obvykle malí chlapci zaháněli Jidáše. Na Zelený čtvrtek by se tradičně měly jíst pouze zelené pokrmy.
Velký pátek připomíná ukřižování Krista a tento den by se měl držet největší půst.
Bílá sobota je dnem příprav na slavnost Vzkříšení a Boží hod velikonoční přináší velké hodování po dnech půstu.
Velikonočního pondělí po Božím hodu velikonočním, je nazýváno Červené pondělí. Podle lidových zvyků ráno muži a chlapci pomlázkami šlehají ženy a děvčata, aby neuschla. Ta je mohou na oplátku polévat vodou. Podle tradice muži a chlapci při hodování pronášejí koledu – „Hody, hody doprovody, dejte vejce malovaný, nedáte-li malovaný, dejte aspoň bílý, slepička vám snese jiný…”. Šlehají je přitom pomlázkou ručně vyrobenou z vrbových proutků. Dívky obvykle hochy obdarovávají zdobenými velikonočními vajíčky.

Tradičními velikonočními pokrmy jsou jidáše, mazance, velikonoční beránci., velikonoční vajíčka, nádivka s čerstvými jarními bylinkami, bylinkové polévky, jehněčí a kůzlečí maso. Velikonoční pokrmy byly připravovány na mnoho způsobů podle různých krajových receptů.

Jidáše

Jidáše

Velikonoční jidáše recept

velikonoční beránek

Velikonoční beránek

Recept na velikonočního beránka.

Velikonoční kraslice

Velikonoční kraslice, velikonoční vajíčka

Velikonoční kraslice prodej , Velikonoční vajíčka prodej , Velikonoční dekorace , Velikonoční recepty , Velikonoční beránek recept , Velikonoční tvořeníJidáše

VELIKONOČNÍ DEKORACE

Velikonoční beránek II.

JIDÁŠE

Velikonoční kraslice – velikonoční vajíčka

VELIKONOČNÍ DEKORACE – velikonoční vajíčka I..

Komentáře mohou přidávat jen registrovaní uživatelé.