Články z Výtvarné techniky > Plstění

Plstění (filcování)

Plst je nejstarším druhem textilu. Vyrábí se poměrně jednoduchým, avšak dosti fyzicky náročným způsobem. Vzniká kombinací vrstev vlny, horké vody a energického pohybu. Vlákna vlny se tak provážou (zplstí) a už se nerozpojí. I tato technika pochází z Asie z doby asi před 8 500 lety. Nomádi si tímto způsobem vyráběli jak veškeré součásti oděvů, tak svá obydlí „jurty".

Dnes tuto techniku využíváme především pro uměleckou tvorbu s funkčním využitím. Ručně zpracovaná plst je velmi krásná, příjemná, měkká, hřejivá a tvárná. Podle způsobu zpracování a použitého materiálu docílíme pokaždé jiné struktury, jiných efektů. Je to velmi odolný a tvárný materiál, se kterým můžeme všemožně experimentovat. Můžeme jej sešívat, trhat, tvarovat, lepit, vycpávat, vyšívat, barvit nebo na něj malovat. Známe tzv. mokré a suché plstění.

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - PLSTĚNÝ NÁHRDELNÍK

Výtvarné techniky - Plstění
Helena - 2018-05-23 11:06:02
Kreativní tvoření - Mokré plstění, nebo také filcování, je velice zajímavé kreativní tvoření z rouna (ovčí vlny). Je třeba počítat s tím, že mokré plstění je fyzicky náročnější ruční práce.

BIŽUTERIE – PLSTĚNÝ PŘÍVĚŠEK

Výtvarné techniky - Plstění
Helena - 2018-05-23 11:05:18
Kreativní tvoření - mokré plstění, nebo také filcování, je velice zajímavá ruční práce. Tvoříme výrobky z rouna (ovčí vlny).