Články z Výtvarné techniky > Korálky

Korálky

Korálky, korálkování

Zajímá vás korálkování a výroba bižuterie? Korálky jsou základním materiálem pro korálkování a výrobu bižuterie. S korálky se dají vytvořit opravdu nádherné výrobky, velmi zajímavé a originální šperky a doplňky. Vložená investice do základního vybavení není příliš vysoká. Stačí nám základní nástroje, zajímavé korálky, komponenty a hlavně fantazie a chuť vyrábět a zkoušet nové techniky korálkování.
Korálky známe již z dávné historie, jsou spojeny s dějinami a vývojem lidstva. Korálky provází lidstvo celou jeho historií. Dříve korálky označovaly postavení člověka ve společnosti. Lidé se od pradávna korálky zdobili a korálky zdobili i své oděvy. Korálky sloužily také jako platidlo.

Korálky můžeme dělit podle materiálů, způsobu zpracování, tvarů, barev… Vyrábějí se skleněné korálky, plastové korálky, pokovené korálky, kovové korálky, korálky z minerálů, dřevěné korálky, keramické korálky, korálky z přírodních materiálů (perly, perleť, semena, kosti, rohovina,…). V Čechách mají svojí tradici zejména skleněné korálky, které se zde tradičně vyráběly a vyrábějí. Skleněné korálky se vyrábějí v široké škále tvarů a barev, od drobného rokajlu po ručně vinuté perle. Skleněné korálky používáme při korálkování a výrobě bižuterie, využijeme je k výrobě všech typů šperků pro navlékání, uzlování, ketlování, pro výrobu šitých šperků… Skleněné korálky jsou velmi odolné a trvanlivé.

Pro korálkování používáme také plastové korálky z různých druhů plastů, v různých úpravách, s různými povrchy. Plastové korálky mohou být pokovené, tyto korálky jsou pokryté trvanlivým kovem s různými dekory.

Bižuterní komponenty, kovové nebo pokovené komponenty pro výrobu bižuterie, veliká skupina doplňkového materiálu pro korálkování a výrobu bižuterie. Mezi bižuterní komponenty řadíme koncovky, zapínání, vodiče, můstky, ramínka, zamačkávací rokajl, řetízky, kroužky, afroháčky, kaplíky, puzety, přezky…

Základními nástroji pro korálkování a výrobu bižuterie jsou ohýbací kleště s kulatými čelistmi (na vytváření smyček a ohýbání bižuterního drátku),
kleště s plochými čelistmi (používáme při práci s bižuterním drátkem, k připevňování bižuterních komponentů př. zamačkávací rokajl, kalotky…, k připevňování bižuterního zapínání…),
krimplovací (zamačkávací kleště),
štípací kleště (na štípání bižuterního drátu),
pilníky – používáme je na začišťování (zbroušení) ostrých konců bižuterního drátu
kladívko + podložka – pro zplošťování bižuterního drátku, tepání…

Nitě a návlekový materiál – k navlékání používáme drátky, paměťový drát, řetízky, lanka, nitě, šňůrky, kožené šňůrky, provázky. Návlekový materiál volíme podle použitých výrobních technik, velikosti korálků, váhy korálků a velikosti dírek.

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - HÁČKOVÁNÍ, KORÁLKY NÁVODY I.

Výtvarné techniky - Korálky
Helena - 2018-05-23 11:09:42
Zajímavé kreativní háčkování z drátku a korálků. Kreativní tvoření vhodné také pro malé tvořilky, které umí uháčkovat řetízek a rády nosí háčkované šperky, korálky a bižuterie. Originální dárek.

Korálkování - návody na šité šperky

Výtvarné techniky - Korálky
admin - 2017-12-22 09:27:22
*Kurzy pro radost*- korálkování - návody na šité šperky. Návody na ruční práce, výroba bižuterie z korálků návod, výroba šperků z korálků, ruční výroba šperků. Návody na náramky z korálků, náhrdelníky, náušnice, doplňky.