Články z Výtvarné techniky > Drátování

Drátování

Drátované ozdoby a šperky mají své kořeny v dávné historii. Drát k jejich výrobě užívali lidé už od pravěku. Daleko později se drátenictví rozvinulo, jako samostatné řemeslo na Slovenské Spiši a Javorníku. Odtud se díky vandrovním dráteníkům rozšířilo do světa. Původně ryze praktické řemeslo se díky lidské fantazii a zručnosti rozvinulo v samostatné dekorativní umění. Dnes se touto technikou vyrábějí především šperky a rozličné dekorativní předměty. Drátujeme keramické, skleněné nebo kameninové nádoby,hrnky, misky, vázy, lahve… Odrátovat můžeme třeba kameny, velikonoční vajíčka, vánoční ozdoby… Z jemných drátků vytváříme kombinací různých technik a materiálů krásné šperky a bižuterii.

Materiál

Drát (sílu, tvrdost a materiál, zvolíme podle typu výrobku a barevného požadavku). Používáme dráty ocelové, pozinkované, měděné, mosazné… Velmi tvárné jsou dráty měděné.

Pomůcky

Drát, štípací kleště, kleště na tvarování, kladívko, ocelová podložka (kovadlinka), kulaté předměty (tyčky, trubky, hřebíky a jehlice různých průměrů na přípravu spirál), kousek smirkového papíru nebo jemný pilníček na obroušení ostrých hran, destičky s kolíky na tvorbu ornamentů…

KORÁLKY NÁVODY

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2018-05-23 11:08:20
Kreativní tvoření - výroba náramku z paměťového drátu se zlatými a bílými korálky. Korálky návody pro začátečníky, náramky z korálků návod..

Vánoční dekorace - návod

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2018-05-23 11:01:36
Návody na vánoční dekorace, výroba vánoční dekorace na stěnu, dekorace na dveře, vánoční dekorace nápady, vánoční výzdoba inspirace, tvoříme vánoční dekorace, návody, nápady, ruční práce ...

DEKORACE NA ZAHRADU

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2011-07-17 20:41:21
Materiál a pomůcky: drát, kámen, kleště, roura na ohýbání drátu