Články z Výtvarné techniky > Drátování

Drátování

Drátované ozdoby a šperky mají své kořeny v dávné historii. Drát k jejich výrobě užívali lidé už od pravěku. Daleko později se drátenictví rozvinulo, jako samostatné řemeslo na Slovenské Spiši a Javorníku. Odtud se díky vandrovním dráteníkům rozšířilo do světa. Původně ryze praktické řemeslo se díky lidské fantazii a zručnosti rozvinulo v samostatné dekorativní umění. Dnes se touto technikou vyrábějí především šperky a rozličné dekorativní předměty. Drátujeme keramické, skleněné nebo kameninové nádoby,hrnky, misky, vázy, lahve… Odrátovat můžeme třeba kameny, velikonoční vajíčka, vánoční ozdoby… Z jemných drátků vytváříme kombinací různých technik a materiálů krásné šperky a bižuterii.

Materiál

Drát (sílu, tvrdost a materiál, zvolíme podle typu výrobku a barevného požadavku). Používáme dráty ocelové, pozinkované, měděné, mosazné… Velmi tvárné jsou dráty měděné.

Pomůcky

Drát, štípací kleště, kleště na tvarování, kladívko, ocelová podložka (kovadlinka), kulaté předměty (tyčky, trubky, hřebíky a jehlice různých průměrů na přípravu spirál), kousek smirkového papíru nebo jemný pilníček na obroušení ostrých hran, destičky s kolíky na tvorbu ornamentů…

Vánoční dekorace - návod

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2016-10-03 17:55:47
Návody na vánoční dekorace, výroba vánoční dekorace na stěnu, dekorace na dveře, vánoční dekorace nápady, vánoční výzdoba inspirace, tvoříme vánoční dekorace, návody, nápady, ruční práce ...

KORÁLKY NÁVODY

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2016-01-09 19:06:26
Kreativní tvoření - výroba náramku z paměťového drátu se zlatými a bílými korálky. Korálky návody pro začátečníky, náramky z korálků návod..

KREATIVNÍ TVOŘENÍ - HÁČKOVÁNÍ, KORÁLKY NÁVODY I.

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2016-01-09 18:56:11
Zajímavé kreativní háčkování z drátku a korálků. Kreativní tvoření vhodné také pro malé tvořilky, které umí uháčkovat řetízek a rády nosí háčkované šperky, korálky a bižuterie. Originální dárek.

Ozdoby na dorty

Výtvarné techniky - Drátování
YVONN - 2016-01-09 18:41:05
Mým největším koníčkem, je pečení, zejména ozdoby na dorty a jejich výroba. Blíží se jaro, tak začneme sněženkami, třeba to některou z Vás chytne:-) Ozdoby na dorty vyrobené z jedlé potahovací a modelovací hmoty.

DEKORACE NA ZAHRADU

Výtvarné techniky - Drátování
Helena - 2011-07-17 21:41:21
Materiál a pomůcky: drát, kámen, kleště, roura na ohýbání drátu