Články z Výtvarné techniky > Batika

Batika

Batika je stará technika barevného zdobení látek, původem z Asie. Můžete ji použít na dekoraci oděvů, oděvních a bytových dplplňků. Podstatou batiky je zamezení přístupu barvy na určitá místa při barvení (rezerváž). Dosahujeme toho různými způsoby (technikami). Překrytím látky voskem, mačkáním, vyvazováním, skládáním, prošíváním nebo kombinacemi těchto technik.

Známe mnoho druhů batikovacích technik – vosková, šitá, vázaná, skládaná, sypaná, namáčecí, šibori, savová, ….

Materiál

Vhodné jsou veškeré přírodní materiály – bavlna, len nebo viskóza. Hedvábí, vlnu, případně některá směsová vlákna můžeme bez problému také batikovat, ale nikdy je nesmíme položit přímo do horké vody. Je nutné je zahřívat postupně a opět postupně ochlazovat. Doporučuji použít specielní barvy, které barví při nižších teplotách a jsou přímo určeny pro tyto materiály.

Barvy

Existuje více druhů batikovacích barev na textil ve spoustě odstínů i značek. Dělíme je podle toho při jaké teplotě látku barví a pro jaký materiál jsou určeny. Můžeme batikovat také barvami přírodními (různé druhy rostlin). K ustálení barev používáme specielní fixace, dodávané výrobci.

Pracovní pomůcky

Igelitová podložka, pracovní oděv a gumové rukavice. Hrnec, barva, vařič, hodně vody (na máchání). Podle druhu batiky – vosk, štětec, provázky, nůžky, šňůra, na prádlo, nitě, prkénka, destičky, kolíčky, čočka, mince… Všechny pomůcky volíme z přírodních materiálů. (nikdy umělé příze, šňůry a provázky)

Barvení

barvicí lázeň – dodržujeme postup doporučený výrobcem námi zvolených barev. Do barvicí lázně nebo přímo na látku dáváme sůl (cca 1lžíce/ 1l).

barvení – tkaninu zbavíme apretury a nečistot. Vytvoříme vzor podle našich představ (svážeme, poskládáme, …). Všechny úvazy musíme vázat pevně (při barvení se nesmí povolit). Nejprve ovázanou látku namočíme do čisté vody tak, aby celá nasákla vlhkost. Barva nebude mít snahu vzlínat do suchých převázaných míst. Celé vyždímáme, vložíme do barvicí lázně a postupně přivádíme k varu. Látkou je potřeba občas zamíchat. Délka barvení a fixace je určena výrobcem používaných barev, ale také námi požadovanou intenzitou barevného odstínu (sytější odstíny barvíme déle).

Obarvenou látku necháme v lázni zchladnout a poté důkladně vymácháme (nesmí pouštět barvu). Opatrně rozvážeme a opět důkladně vymácháme. Do posledního máchání přidáme ocet (cca 5lž./ 1l). Sušíme. Vlhké vyžehlíme. Pokud se stane, že nejste s výsledkem spokojeni nebo chcete mít výrobek vícebarevný, celý postup zopakujte s jinou barvou.(nejlépe kontrastní)

! Tento způsob barvení neplatí pro voskovou batiku, protože vosk by se v horké lázni rozpustil !

Základní desatero pro vázanou a šitou batiku

  • 1) Látku zbavíme apretace (předem vypereme)
  • 2) Vázací provázky a šňůry vždy z přírodních materiálů
  • 3) Úvazy vázat pevně – nesmí se v barvicí lázni povolit
  • 4) Ovázanou látku namočit před barvením do čisté vody
  • 5) Do barvicí lázně přidat sůl (1lž./ 1l)
  • 6) V barvicí lázni látkou pohybovat (míchat) aby se dobře probarvila a nevznikaly skvrny
  • 7) Barvit a fixovat dle pokynů výrobce námi zvolené barvy
  • 8) Pořádně mácháme! Nejprve ještě uvázanou látku. Když přestane pouštět barvu, rozvážeme úvazy, mácháme dál, dokud není voda čistá.
  • 9) Do posledního máchání přidáme ocet (cca 5lž./ 1l)
  • 10) Dobrá rada! Někdy jdou pevné úvazy na mokré látce špatně povolit nebo nejsou dobře vidět. Pozor na prostřižení látky!

HEDVÁBNÁ ŠÁLA - RUČNÍ PRÁCE

Výtvarné techniky - Batika
Helena - 2018-05-23 10:47:43
Kreativní tvoření z hedvábí - výroba originální šály. Zajímavá technika batikování. Batika vlnky, nebo také hadí kůže. Tato technika batikování je velmi efektní ve dvoubarevném kontrastním provedení.

BATIKOVÁNÍ, BATIKA - RUČNÍ PRÁCE

Výtvarné techniky - Batika
Helena - 2018-05-23 10:46:00
Vyvazovaná batika asi nejznámější postup, technika batikování.

BATIKOVÁNÍ, BATIKA - RUČNÍ PRÁCE

Výtvarné techniky - Batika
Helena - 2018-05-23 10:45:41
Velmi efektní kreativní technika.