Články z Výtvarné techniky > Vyšívání

Vyšívání

V dřívějších dobách bylo vyšívání samozřejmou součástí vzdělání žen a dívek. Ještě naše babičky si připravovaly celé výbavy, které dekorovaly různými krásnými výšivkami a monogramy. Pracnými bohatými výšivkami se zdobily také oděvy a lidové kroje. V dnešní době je výšivka spíše zdrojem tvořivé zábavy a odpočinku.

Vyšívat můžeme celoplošné obrazy (gobelíny) nebo ji používáme jako součást a doplněk jiných technik. Vkusnou výšivkou dotvoříme jakýkoli textilní výrobek, který tím získá rozhodně na originalitě. Zdobíme tak především bytové doplňky (ubrusy, prostírání, polštáře, obrázky…) Ruční výšivka se používá v současnosti také ke zdobení luxusních společenských šatů.

Při práci používáme vyšívací rámy nebo bubínky (podle velikosti práce). Podklad je rovnoměrně vypnutý a stehy jsou potom pravidelné. Práce vypnutá v rámu se nám při vyšívání neušpiní.

Druhy stehů

Rovný, křížkový, řetízkový, smykový, zadní, stokový, plný, plochý…

Nejrozšířenější a nejpoužívanější je asi křížkový steh. K vyšívaní touto technikou používáme jako podklad nejčastěji panamu, kanavu, či plátno. Vyšíváme klasickou bavlnkou nebo perlovkou.

U předkreslené výšivky na plátno používáme především plný, stonkový a řetízkový steh.

Krásná, ale také náročnější a pracnější je např. technika richelie, která se vyšívá na bílé plátno pouze bílou bavlnkou.

RUČNÍ PRÁCE - VYŠÍVÁNÍ

Výtvarné techniky - Vyšívání
Helena - 2018-05-23 10:46:18
Černobílá šála s výšivkou, originální ruční práce.